Jak jde vyrobit oblečení s vlastním potiskem?

Technologie a možnosti potisku textilu

Šijeme pro vás od roku
2017

Mít oblečení, kterým můžeš ukázat, kam nebo ke komu patříš, je skvělé. A když ještě vypadá opravdu dobře, je to výhra!

V momentě, kdy se pro to rozhodneš (a je jedno, zda si přejí mít triko s mazlíčkem, dětmi nebo týmové), začneš hledat možnosti jeho výroby. Pojďme se tedy mrknout, jaké jsou současné technologie potisku oblečení a kterou z nich používáme my, abychom dodávali vždy jen funkční oblečení nejvyšší kvality. Protože jen to nejlepší je dost dobré.

Sublimace textilu - výroba sportovního oblečení

Sublimační potisk textilu

Metoda sublimace znamená, že se vybraný motiv natiskne na sublimační papír. Ten se položí na látku a pomocí zapečení termolisem se barva z papíru odpaří přímo do vláken – tedy se stává jejich součástí. Takto lze tisknout jednoduché i velmi složité grafiky – třeba i fotografie ve velmi vysoké kvalitě. Dokud budeš mít oblečení, budeš mít i potisk. Nic nepraská, nic se neloupe, barvy nevyblednou. Tento typ potisku nejlépe sedí umělému typu vláken, tedy polyesterovým látkám. Sublimovat bavlnu není možné.

Sublimovat lze i již hotové oblečení (loga, nápisy, čísla, vlajky, fotky, obrázky, …), kdy ale není možné mít potisk po celé ploše až ke krajům. Nebo se sublimuje bílá látka, ze které se pak oblečení ušije. Pro tisk lze využít celou paleta barev, včetně neonových (neboli fluo).

A ano, tušíš správně. Je to typ technologie, který jsme si vybrali pro výrobu funkčního oblečení. Oblečení vytiskneme po jednotlivých dílech, ze kterých se daný střih skládá. Takto můžeme potisknout každý milimetr oblečení až do kraje, aby na sebe grafika navazovala. Následně jednotlivé díly vystříháme a naše úžasné švadlenky z nich vykouzlí cool dresy na míru. Více o průběhu výroby se dočteš tady.

Právě díky sublimaci ti můžeme splnit všechna přání ohledně podoby tvého sportovního oblečení na míru a zajistit, že ty i celý tým budete mít funkční trika, tílka, mikiny, legíny a ostatní v prémiové kvalitě.

Tedy – PROČ SE SPOKOJIT S PRŮMĚREM, KDYŽ MŮŽEŠ MÍT TO NEJLEPŠÍ? ❤️

Další metody potisku oblečení

Fóliový potisk oblečení (termotransfer)

Zdroj: https://www.reddit.com/r/NoStupidQuestions/comments/cpkhhg/whats_the_plasticy_material_on_tshirts_that/

Termotransferový flexotisk textilu (nažehlovací folie)

Lze jej umístit na oblečení a to jak funkční, tak i bavlněné. Požadovaný motiv se vyřeže do jednobarevné folie (Flex) a následně se nažehlí termolisem na oblečení. Motiv nemůže být moc detailní/členitý, protože tyto motivy není možné do fólie vyřezat. Pokud je motiv vícebarevný, spasovává se z více folií. Výhodou je rychlost zhotovení (používá se již hotový textil) v menších počtech. Nevýhodou je pak nemožnost vytvořit jakékoli barevné přechody či detailní obrázky. Nelze potisknout celou plochu textilu, dále krátká životnost tohoto typu potisku (velice často dochází k jeho praskání a postupnému loupání). Potisk je další vrstvou na oblečení a je to znát. Hodí se hlavně na jednoduché motivy, texty a loga. Po nažehlení může být vidět „rámeček“ kolem plochy lisu.

Digitální potisk textilu

Zdroj: https://teespy.com/blog/find-right-printing-company/

Digitální potisk textilu

I tento typ potisku se používá na již hotové oblečení. Své největší využití nachází např. v tisku fotografií. Na textil lze aplikovat plnobarevné obrázky, složité motivy/textury i barevné přechody. Oproti termotransferovému potisku není kolem potištěné plochy znatelný „rámeček“, lépe splyne s potiskovaným textilem. V případě tisku na tmavé oblečení je potřeba nejprve aplikovat bílou vrstvu a až na tuto se přenáší ostatní barvy, aby lépe vynikly. Mezi nevýhody tohoto typu potisku můžeme zařadit krátkou životnost (i když musíme přiznat, že je mnohem lepší než u termotransferu) – potisk se postupem času sepere a také fakt, že není možné potisknout celou plochu oblečení.

Sítotisk textilu

Zdroj: https://www.acmeprintinginc.com/acme-printing-buys-new-screen-printing-press/

Sítotisk textilu

Sítotisk je metoda potisku, při níž se barva přenáší na povrch tisknutého materiálu pomocí sítoviny a rámu. Výhody sítotisku zahrnují vysokou kvalitu a reprodukci barev, možnost tisku na různé materiály a trvanlivost. Nevýhody jsou vysoké náklady na výrobu rámu a sítoviny pro každou barvu a omezená schopnost přenést jemné detaily a fotografie s vysokým rozlišením. Sítotisk je ideální pro vytváření jednoduchých motivů s pevnými barvami na bavlněné oblečení.

instagram default popup image round
Follow Me
502k 100k 3 month ago
Share